vestmann adalari 5e25b04e2a982 150x100 - Vestmann Adaları Wiki Türkiye | Türk Ansiklopedi

viki türkiye

wikipedia türkiye

Vestmann Adaları (İzlandaca: Vestmannaeyjar, İngilizce: Westmann Islands) İzlanda‘nın güney kıyıları yakınında, Atlas Okyanusu‘nda bulunan takımadalardır. İçlerinden sadece en büyük olan Heimaey‘de yerleşim vardır.

Adalar, 1627 yılında bugünkü Cezayir kıyılarından gelen Osmanlı-Türk ve Osmanlı-Cezayirli denizciler tarafından Küçük Murat Reis kumandasında kısa süreliğine fethedilmiş, yağmalanmış ve çevredeki yerleşimlere köle, ganimet ve ün adına yapılan akınlar için üs olarak kullanılmıştır. (Bakınız: İzlanda Seferi).

Jeolojik yönden bakıldığında, adaların bulunduğu bölge tüm İzlanda gibi oldukça hareketlidir. 20. yüzyılın en büyük iki yanardağ püskürmesi bu bölgede olmuştur. Birincisi 210 metrelik bir dağ oluşmasına ve adanın 5000 sakininin geçici olarak tahliye edilmesine neden olan Ocak 1973‘te gerçekleşen Eldfell, ikincisi ise denizaltından Surtsey Adası‘nın çıkmasına neden olan 1963 haraketlenmesidir.

vestmann adalari 5e25b0528d49f - Vestmann Adaları Wiki Türkiye | Türk AnsiklopediWikimedia Commons‘ta Vestmann Adaları ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Koordinatlar: 63°25′K, 20°17′B

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir