viki türkiye

wikipedia türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gezinti kısmına atla
Arama kısmına atla

Özgürlük
Korkoro
Yönetmen Tony Gatlif
Yapımcı Tony Gatlif
Senarist Tony Gatlif
Oyuncular Marc Lavoine
Marie-Josée Croze
James Thiérrée
Rufus
Müzik Delphine Mantoulet
Tony Gatlif
Görüntü yönetmeni Julien Hirsch
Kurgu Monique Dartonne
Stüdyo Production Princes
France 3 Cinema
Rhone-Alpes Cinema
Dağıtıcı UGC Distribution
Türü Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 2009
Çıkış tarih(ler)i Ağustos 2009 (2009-08) (Montreal Dünya Filmleri Festivali
korkoro 5e0b7b293073d - Korkoro Wiki Türkiye | Türk Ansiklopedi Fransa)

Nisan 2010 (2010-04) (İstanbul Film Festivali
korkoro 5e0b7b2a88d7f - Korkoro Wiki Türkiye | Türk Ansiklopedi Türkiye)
Süre 111 Dakika
Ülke korkoro 5e0b7b293073d - Korkoro Wiki Türkiye | Türk Ansiklopedi Fransa
Dil Fransızca
Çingenece
Diğer adları Liberté

Korkoro (Çingenece: “Kimsesiz”) Tony Gatlif yönetmenliğinde çekilmiş 2009 yılı yapımı bir fransız dram filmidir. Başrollerini Marc Lavoine, Marie-Josée Croze ve James Thiérrée gibi isimlerin paylaştığı filmde Arnavut, Kosovalı, Gürcü, Sırp, Norveçli ve Fransız milliyetlerine mensup oyuncular dışında, yönetmen Gatlif’in Erdel‘de tanıştığı 9 amatör çingene de rol almıştır.

Film, II. Dünya Savaşı esnasında Fransız köylülerinin yardımı ile nazilerden kaçmayı başaran bir çingenenin gerçek hikayesinden esinlenerek çekilmiştir ve Porajmos adı altında bilinen çingene soykırımını konu edinmektedir.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı zamanında Vichy Fransası kırsalında geçen film, 9 yaşındaki bir çocuğun bir yetimevinden kaçarak bir çingene topluluğuna katılması ile başlar. 20 kişilik bu çingene kervanı onu adeta evlat edinir ve ona kimsesiz anlamına gelen Korkoro adını verirler. [2]

Sezonluk iş arayan bu çingene kervanı, bir bölgede kamp kurar ve burada para kazanmaya çalışırlar. Yerleştikleri bölgedeki köy sakinlerinin bir kısmı onları istemezken, veteriner Théodore Rosier (Marc Lavoine) ve köydeki öğretmen matmazel Lundi (Marie-Josée Croze) çingenelere karşı daha ılımlı yaklaşmaktadır. Vichy Fransası jandarması oluşturdukları bir sistemle çingenelerin hangi bölgelerden hangi bölgelere göç ettiklerini kayıt altına almaktadır ve evrakları eksik olanlar ya da kurallara uymayanlar cezalandırılmakta, açık hapishanevari kamplara kapatılmaktadırlar. Öğretmen matmazel Lundi ve aynı zamanda yazman da olan Rosier, çingenelerin sorunsuz göç edebilmesi için onlara yardım etmekte ve sahte evraklar hazırlamaktadır.[3]

Çingeneler, bir süre sonra yerleşik bir yerleri olmadıkları gerekçesi ile tutuklanırlar. Bunun üzerine Rosier onların üzerine babasından kalma evini geçirir ve bu tapuyu göstererek çingeneleri kapatıldıkları açık hava hapishanesinden kurtarır. Film boyunca çingenelerin yerleşik hayata yerleşmede yaşadıkları problemler ele alınmaktadır. Rosier’in babasının evinde kalmaya sıcak bakmamaktadırlar.

Bir zaman sonra Rosier ve Lundi’nin çingenelere yardım ederek Fransız Direnişinin bir parçası olduğunu anlayan naziler, ikisini tutuklayarak eziyet ederler ve yakalanan çingeneler konsentrasyon kamplarına gönderilir. Çingene olmayan ancak onlarla birlikte olan kimsesiz çocuk da, çingene olduğu düşünülerek onlarla birlikte gönderilir.[4]

Arkaplan[değiştir | kaynağı değiştir]

Porajmos, II. Dünya Savaşı esnasında Nazi Almanyası, Bağımsız Hırvatistan Devleti, Horthy Macaristanı gibi ülkeler tarafından Avrupa’da çingenelerin kökünü kurutmak amacıyla yapılmıştır.[5] Çingeneler, Nürnberg Yasaları dahilinde aynı Yahudilere olduğu gibi hedef gösterilmiş ve zulüme maruz kalmışlardır.[6] Ölen çingenelerin sayısı farklı kaynaklarda 220,000 ila 1,500,000 arasında değişmektedir.[7] Çingeneler Yahudilere kıyasen daha az organize olmuş bir topluluk olduğundan, Porajmos’un daha az belgelendiği düşünülmektedir. Var olan belgelerin azlığı, soykırımın Yahudilere uygulunan kırımın yanında neredeyse hiç bilinmemesine sebep olmaktadır.

Film insanların Nazi zulmünden kurtarılması için çaba harcayan karakterlere yer verdiğinden zaman zaman Schnindler’in Listesi filmi ile karşılaştırılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Campion, Alexis (February 20, 2010). “Au nom des Tsiganes déportés”. Le Journal du Dimanche (French). Paris. Erişim tarihi: July 15, 2011. 
  2. ^ Malone, Fr. Peter (February 11, 2011). “Film: Korkoro. Independent Catholic News. London. Erişim tarihi: July 15, 2011. 
  3. ^ Saltz, Rachel (March 24, 2011). “Stories of War Through a Gypsy Lens”. The New York Times. Erişim tarihi: July 15, 2011. 
  4. ^ Malone, Fr. Peter (February 11, 2011). “Film: Korkoro. Independent Catholic News. London. Erişim tarihi: July 15, 2011. 
  5. ^ Matras, Yaron (2004). “A conflict of paradigms: review article” (PDF). Romani Studies 5; Gypsy Lore Society. 14 (2), s. 195. May 8, 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: July 15, 2011.  Bilinmeyen parametre |url-status= görmezden gelindi (yardım)
  6. ^ . ISBN 978-1-932716-30-6.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)
  7. ^ . ISBN 1-4039-9927-9.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir