viki türkiye

wikipedia türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gezinti kısmına atla
Arama kısmına atla

Bu liste, Bleach’teki Hollowlar listesidir. Hollowlar (Japonca虚 (ホロウ) (horō)), öldürülmez ve saflaştırılmazsa diğer ruhlar ile beslenen korkunç bir hayaletlerdir. Hollowlar serinin ana düşmanlarıdır. Ayrıca Arrancar (破面 (アランカル), arankaru, İspanyolcada “kopmak” veya “kırık maske” anlamına gelir) denilen Shinigami benzeri özelliklere sahip Hollowlar da vardır. Diğer ruhları yiyerek güçlenen Hollowlar ise evrim geçirerek Menos’lara (メノス, menosu, İspanyolcada “eksi”) dönüşürler. Serinin ana hikayelerinden biri, ana karakterlere karşı gelen güç olan Sōsuke Aizen ve Arrancar ordusudur.

Serinin yaratıcısı Tite Kubo, serideki Hollowlar için birçok İspanyolca tanım kullandı. Kurgusal yaratıklar, kurbanları ile erken Hollow güçlü duygusal bağları[1] ve Arrancarların “ilginç” kavramı nedeniyle gözden geçirenler tarafından övüldü.[2] Karakterlerin görsel görünümü de yorumlandı.[3][4]

Hollowlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bleach’te görünen adlandırılmış Hollowların çoğu, serinin ilk bölümlerinde ortaya çıkan kısa süreli düşmanlardır. Ichigo’nun Soul Society’den dönmesinden sonra, Arrancar olarak bilinen Hollow temelli karakterler ortaya çıktı. Genel olarak Hollowlar daha az rollere sahip ve anime yan hikaye bölümleri dışında nadiren ortaya çıkan kötü hayaletler olarak rol aldılar.

Fishbone D (フィッシュボーン D, Fisshubōn Dī)

Fishbone D, Rukia Kuchiki‘nin Kurosaki Kliniği’ne saldırmadan önce peşinde olduğu balığa benzeyen insansı bir Hollow’du. Rukia’yı yaralayarak güçlerini daha sonra kendisini öldüren Ichigo Kurosaki’ye aktarmak zorunda kalmasıyla başlayan hikayenin öncülünü oluşturan olayların temelini oluşturdu.

Acidwire (アシッドワイヤー, Ashiddowaiyā)

Sora Inoue (井上昊, Inoue Sora), serideki olaylarından üç yıl önce bir kazada ölmeden önce Orihime‘nin ağabeyi ve koruyucusuydu. Ancak Sora, Yaşayanlar Ülkesi’nde kalarak Orihime’yi izlemeye devam etti ve sonunda kendisi için daha az dua etmeye başladığında edindiği yeni arkadaşlarına kızarken kendini yalnız hissetmeye başladı. Bunun sonucunda Grand Fisher’ın emriyle bir Hollow tarafından Hueco Mundo’ya sürüklenerek naga benzeri bir Hollow Acidwire’a dönüşür. Ichigo ile dövüşün ardından Acidwire maskesi parçalandıktan sonra, tekrar aklını kaybetmeden önce Ichigo’nun Zanpakutōsu ile ruh gömme işlemi ile Soul Society’ye gönderilir.

Shrieker (シュリーカー, Shurīkā)

Shrieker, yarasa unsurları olan ve sayısız patlayıcı minyonu çağırabilen kurbağa benzeri bir Hollow’dur. Shrieker, Yūichi Shibata adlı bir çocuğun annesini öldürmeye çalışırken Shibata ile birlikte ölen bir seri katildir. Bir Hollow olduktan sonra Shrieker, Yūichi’nin ruhunu bir muhabbet kuşuna yerleştirip üç ay boyunca kaçarsa çocuğun annesini canlandırabileceğini söyleyerek kendisini kandırır. Ancak Shrieker, bu işe sadece çocuğu kurtarmaya çalışan iki Shinigami gibi daha fazla kurban elde etmek için başladı. Ichigo tarafından yenildikten sonra Shrieker insanken işlediği günahları nedeniyle Cehenneme gönderilir. Bleach: Hell Verse, filminde Hollow güçlerini elinde tutan bir günahkar olarak intikamını almak için Yaşayanlar Ülkesi’ne geri döner. Shrieker, Renji Abarai tarafından yenildikten sonra Cehenneme geri kaçmak zorunda kalsa da, Shriker’in Gunjō’nin deneyinde bir piyon olduğu ortaya çıktı ve amacına hizmet ettikten sonra atıldı.

Grand Fisher (グランドフィッシャー, Gurando Fisshā)

Serinin ilk ana düşmanı olarak ortaya çıkan Grand Fisher, 54 yıldan fazla bir süredir peşindeki Shinigamileri atlatarak ün kazannan ve alnından bir kız ya da başka birinin şeklini alan bir çıkıntı yapabilen fener balığı cazibesine sahip olabilen kürk kaplı bir Hollow’dur. Serideki olaylardan yıllar önce Grand Fisher, dokuz yaşındaki Ichigo’yu etkilemeye çalışır ve Ichigo’yu korumak isteyen annesi Masaki’yi öldürür. Ichigo, annesinin ölüm yıldönümünde Grand Fisher ile savaşır ve kendisini yenmekle birlikte cazibesi annesine dönüştüğünden kaçmasını engelleyemez. Grand Fisher, daha sonra Hueco Mundo’ya geri çekilir ve Aizen‘in Aisslinger Wernarr ile fraksiyonuyla ittifak kurarak Arrancar’a dönüşür. Tam bir Arrancar olan Grand Fisher, Ichigo’yu avlamaya çalışır ancak babası Isshin Kurosaki tarafından öldürülmeden önce gerçekte Ichigo’nun vücudundaki Kon’u kovalamaya çalışmaktaydı. Ichigo daha sonra Grand Fisher’in annesini sadece Yhwach’ın Auswählen tarafından etkilenmesi sonucu öldürebildiğini öğrenir.

Metastacia (メタスタシア, Metasutashia)

Metastacia, Rukia Kuchiki’nin geçmişinde tanıtılan sırtından birçok dokungaç büyüyen dörtlü bir Hollow’dur. Sōsuke Aizen’in yaratımlarından biri olan Metastacia, dokunaçları zanpakutōyu parçalama yeteneğine sahip olduğu için Shinigamileri avlama konusunda uzmanlaşırken, ev sahibini kalıcı olarak barındıran bir Shinigami’nin vücuduyla birleşebilir. Soul Society’deki ininde Shinigamiler tarafından saldırıya uğradığında, Metastacia, karısını daha önce asimile ettikten sonra Kaien Shiba’ya tutar ve Rukia Kuchiki’yi Kaien’i kazığa oturtarak yenmeye zorlar. O noktada öldüğüne inanılsa da daha sonra Metastacia’nın Aaroniero Arruruerie’nin onu devir ettiği ve dolaylı olarak Kaien’in güçlerini kazandığı Hueco Mundo’ya dönecek kadar uzun süre hayatta kaldığı ortaya çıkıyor.

White (ホワイト, Howaito)

White, Aizen’in Shinigami ruhlarından oluşturduğu ve Hollow ve Shinigami yeteneklerinin sentezi konusundaki ilk deneylerinden biri olan siyah renkli, boynuzlu ve insansı bir Hollow’dur. Serideki olaylarından yıllar önce, Isshin Shiba ve Masaki Kurosaki’nin ortak çabalarıyla yenilene kadar Shinigamileri avlamaktaydı. Bununla birlikte, Aizen’in White’ı, Hollowlaşmayı teşvik etmek için kurbanlarına ruhunun bir parçası ile enfekte etme kabiliyeti ile yarattığı ortaya çıkar. Aizen, White’ın bir Shinigami’yi enfekte etmesini amaçlarken, Hollow Masaki’yi enfekte etti. Olayın koşulları, Isshin’in Shinigami güçlerini feda etmesi ve Masaki ile birlikte yaşaması ve sonunda evlendiklerinde normal bir yaşam sürmesini sağlamasıyla sonuçlanır. Bu enfeksiyon daha sonra doğan oğulları Ichigo Kurosaki’ye de bulaşır ve Ichigo’nun kendi Hollowlarının oluşumunda hizmet verir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Santos, Carlo (14 Ağustos 2008). “Bleach GN 1 Collector’s Edition – Review”. Anime News Network. 7 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2020. 
  2. ^ Isler, Ramney (4 Mayıs 2009). “IGN: The Commencement of War, Vizards and the Arrancars Review”. IGN TV. 4 Ekim 2011 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2020. 
  3. ^ Solomon, Charles (28 Ağustos 2008). Bleach,’ a manga series by Tite Kubo (page 2)”. Los Angeles Times. 28 Eylül 2011 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2020. 
  4. ^ Isler, Ramney (4 Mayıs 2009). “IGN: Prelude to the Apocalypse, The Arrancar’s Offensive” Review”. Los Angeles Times. 4 Ekim 2011 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2020. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir